بیوگرافی استیو جابز
چـقـدر مفـید بـود ؟

سال های آغازین زندگی

biyografi estevejobs irnab ir بیوگرافی استیو جابز

بیوگرافی استیو جابز

“استیو پاول جابز” در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ در کالیفرنیا به دنیا آمد . پدر او”عبدالفتاح جان جندلی “یک دانشجوی سوری و مسلمان بود که با مادرش “جوان کارول شیبل ” در دانشگاه آشنا شده بود . نتیجه این رابطه پسری بود که پدر و مادرش به دلیل شرایط آن زمان و عقاید خانواده مادری مبنی بر ازدواج با یک مسلمان نمی توانستند از او نگهداری کنند .
بنابراین تصمیم گرفتند او را به خانواده دیگری به عنوان فرزندخوانده بسپارند . اندکی پس از آنکه استیو به فرزندی خانواده جابز درآمد پدر و مادر اصلی اش با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب دختری به نام ” مونا ” شدند که استیو تا ۲۷ سالگی موفق به دیدار او نشد .

کلارا و پاول جابز پس از پذیرش او به فرزندی، نام او را استیون نهادند. استیو در دوران کودکی در گاراژ خانه با پدرش بر روی وسایل برقی و الکترونیکی کار می کرد. سرگرمی ای که به آرامی گرایش او را به کارهای ابتکاری در این حوزه از کودکی افزایش داد.
دوران ابتدایی برای استیو باهوش و خلاق عمدتا خسته کننده بود بطوریکه معلم کلاس چهارم او با پی بردن به توانایی های وی نقش مهمی در پیشرفت ها و موفقیت هایش داشت . او به پدر و مادرش پیشنهاد کرد که استیو می تواند با سال های تحصیل خود را زودتر پشت سر گذاشته و به صورت جهشی به دبیرستان برسد اما جابزها با این امر مخالفت کردند .

او اندکی پس از ورود به دبیرستان با همکار آینده خود ” استیو وزنیاک ” آشنا شد .

کامپیوترهای اپل و زندگی حرفه ای

استیو پس از پایان دوران دبیرستان راهی کالج “رید ” در ایالت اورگان شد اما پس از ۶ ماه انصراف داد . او سپس به عنوان طراح بازی های ویدئویی در شرکت ” آتاری ” مشغول به کار شد.

چند ماه بعد استیو در پی یک سفر معنوی برای ملاقات با یک استاد بودایی به هند رفت . در سال ۱۹۷۶ زمانی که استیو تنها ۲۱ سال داشت به همراه وزنیاک تحقیقات خود را بر روی سیستم های کامپیوتری آغاز کرد . او برای تامین مالی تحقیقاتش مجبور به فروش خودروی خود شد و وزنیاک نیز ماشین حساب خود را فروخت.
این دو دوست پرتلاش و خلاق با ایده های جدید خود تغییراتی اساسی و انقلابی را در تولید کامپیوترهای کوچک تر ، ارزان تر و کاربردی تر برای هر نوع کاربری ایجاد کردند . اولین یارانه شخصی که این دو به بازار عرضه کردند اپل ۱ بود که با قیمت ۶۶۶٫۶۶ دلار به فروش رسید و فروش آن در این زمان به ۷۷۴۰۰۰ دلار رسید . سه سال پس از تولید و عرضه مدل دوم اپل فروش شرک سازنده با رشد ۷۰۰ درصدی به ۱۳۹ میلیون دلار رسید.در سال ۱۹۸۳ جابز با به چالش کشیدن جان اسکالی به عنوان یکی از مدیران پپسی کولا او را تطمیع کرد که به عنوان مدیرعامل اپل کار کند .

شرکت اپل سپس اپل ۳ را به بازار عرضه کرد که به دلیل قیمت زیاد و برخی مشکلات سخت افزاری با مشکل مواجه شد .
در سال ۱۹۸۴ اپل مکینتاش را به بازار معرفی کرد که به نخستین کامپیوتر تجاری موفق تبدیل شد .+
جابز در سال ۱۹۸۵ پس از کناره گیری از اپل شرکت “نکست ” را پایه گذاری کرد و پس از آن شرکت انیمیشن سازی را خریداری کرد که بعدها به ” پیکسار ” معروف شد . پیکسار با ساخت انیمیشن های محبوبی چون ” داستان اسباب بازی ” ، ” در جستجوی نمو ” و ” شگفت انگیزها ” به شهرت رسید . در سال ۲۰۰۶ کمپانی والت دیزنی پیکسار را خریداری کرد .

5a55c9bb14d79 biyografi estevejobs irnab ir بیوگرافی استیو جابز

بیوگرافی استیو جابز

بازگشت به اپل

در سال ۱۹۹۷ شرکت اپل ، نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید و جابز دوباره به اپل بازگشت . با تلاش های وی پس از بازگشت به اپل ، این شرکت به دوران شکوفایی خود رسید و جابز پس از چندی به سمت مدیرعامل این شرکت درآمد .

آغاز بیماری

در سال ۲۰۰۳ جابز متوجه شد که دچار سرطان لوزالمعده و غده ای نادر و بدخیم شده است . اما او حاضر به عمل جراحی نشد . او به خاطر مصلحت اپل برای ۹ ماه عمل خود را به تعویق انداخت و در سال ۲۰۰۴ جراحی موفقیت آمیزی روی او انجام شد.
اپل محصولات وی‍ژه ای چون آی مک ، آیپد و آیفون را معرفی کرد که هر یک در نوع خود انقلابی در تکنولوژی این حوزه به وجود آورد .

زندگی شخصی

اوایل سال ۲۰۰۹ وضعیت سلامتی جابز بحرانی شد تا جائیکه گزینه پیوند کبد نیز به او پیشنهاد شد.
درباره زندگی خانوادگی و شخصی او باید گفت که وی فردی”درون گرا” بود که کمتر درباره زندگی خصوصی خود صبحت کرده و اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار می داد . اما اندک اطلاعات موجود نشان می دهد که او در سن ۲۳ سالگی صاحب دختری شد که تا مدتها پدری دخترش “لیزا ” را انکار می کرد و تا ۷ سالگی رابطه چندان نزدیکی با او نداشت .

جابز اوایل ۱۹۹۰ با “لورن پاول” که در آن زمان دانشجوی ام بی ای دانشگاه استنفورد بود آشنا شد که ثمره ازدواج آنها ۳ فرزند بود .
درگذشت

در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۱ شرکت اپل خبر فوت استیو جابز را اعلام کرد . او در سن ۵۶ سالگی بر اثر سرطان لوز المعده در خانه اش در کالیفرنیا درگذشت.

biyografi estevejobs irnab ir بیوگرافی استیو جابز


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *