همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا
چـقـدر مفـید بـود ؟

همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

ترشح آدرنالین که با اسم اپینفرین “epinephrine” هم شناخته شده است، در مواقع ایست قلبی می تواند کمک کننده باشد تا با تزریق آدرنالین خون در جریان بیافتد، اما در مواقع دیگر ممکن است آسیب برساند.

85 bisms.ir 2016 05 30 300x194 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

فائزه طوعی: بر اساس یک مطالعه جدید  گسترده از ژاپن که درJAMA  منتشر شده، ممکن است نجات دادن  قلب  به قیمت از دست دادن مغز باشد. وقتی کسی دچار ایست قلبی شده، قلب آنها خون را پمپاژ نمی کند، و اگر آنها احیاء قلبی ریوی(CPR)  را درعرض چند دقیقه دریافت نکنند، احتمالا خواهند مرد.گاهی اوقات هنگامی که کارکنان خدمات اورژانس  به محل حادثه می رسند، قبل از اینکه مصدوم را به بیمارستان برسانند، به حادثه دیده یک اپی نفرین  تزریق می کنند تا قلب دوباره شروع به تپیدن کند.

 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

اما محققان دکتر Akihito Hagihara، مدیریت و سیاست گروه خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه کیوشو  در دانشکده تحصیلات تکمیلی پزشکی و همکارانش، در اطلاعات پیش زمینه خود نوشتند که  اثر اپی نفرین که  قبل از رسیدن به بیمارستان استفاده می شود هنوز مشخص نشده است.

آنها داده های ثبت شده را در ژاپن از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸  بر روی تعداد ۴۱۷,۱۸۸ افراد ۱۸ سال و بالاتر که عده ای تجربه  ایست قلبی را قبل از رسیدن اورژانس و خارج از بیمارستان داشتند وعده ای توسط خدمات اورژانس تحت درمان قرار گرفتند و سپس به بیمارستان منتقل شدند، را مورد بررسی قرار دادند.

آنها رابطه بین  استفاده از اپی نفرین قبل از بیمارستان و چندین مقیاس اندازه گیری برای ارزیابی نتایج درمان تشخیص دادند: از جمله بازگشت گردش خون قبل از رسیدن به بیمارستان،  افرادی که ۱ ماه پس از ایست قلبی  بهبودی یافتند و  نجات یافتگان  با آسیب مغزی و بدون آن یا مشکلات عصبی.

آنها دریافتند اگرچه استفاده از اپینفرین شانس بازگشت گردش خون را بیشتر می کند، ظرف یک ماه همان بیماران احتمال بیشتری  وجود دارد که فوت کنند و یا با آسیب مغزی یا مشکلات عصبی باقی بمانند.

صدمه  مغزی می تواند پس از ایست قلبی به دلیل نارسایی خون به مغز رخ  دهد.

bisms.ir 2016 02 18 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

محققان دریافتند که گردش خون در ۱۸.۵٪ از بیمارانی که آدرنالین قبل از رسیدن به بیمارستان دریافت کرده اند بازگشته و تنها در ۵.۷٪ بازنگشته است.

اما، شانس زنده ماندن یک ماه پس از ایست قلبی در کمتر از ۵۴ درصد(معدل ضریب احتمالات ۰.۴۶) از بیمارانی که  قبل از بیمارستان اپینفرین دریافت کرده اند قابل توجه بود، همچنین  ۶۸٪  از کسانی که زنده مانده اند به میزان قابل توجهی احتمال کمی وجود دارد که  بدون نوعی از صدمه  مغزی یا مشکلات عصبی پس از یک ماه زنده بمانند.

 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

این نتایج تا زمانی که محققان عوامل موثر ممکن را به حساب آوردند، از قبیل اینکه آیا CPR توسط اطرافیان داده شده یا یک پزشک، چه مدت داده شد، و تفاوت های دیگر بین بیماران، مورد توجه بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که در ژاپن، در میان بیماران با ایست قلبی خارج ازبیمارستان، “استفاده از اپینفرین  پیش از رسیدن بیمارستان به میزان قابل توجهی احتمال بازگشت  خود به خودی گردش خون را بیشتر می کند، اما احتمال بقا و نتایج  کارکردی خوب ۱ ماه پس از رویداد را کاهش می دهد “.

در یک سرمقاله دکتر Clifton Callaway، از دانشگاه پیتزبورگ، در مورد شواهد  استفاده از اپی نفرین در طول CPR
بحث می کند.
او می گوید بیماران بیشتر نگران آن هستند که سالم به خانه برسند.

او اشاره می کند که احتمال زیادی وجود دارد اگر شما یک دوز از اپینفرین(آدرنالین) تزریق کنید ضربان قلب شما دوباره شروع به کار کند، اما این نگرانی همیشه وجود دارد، که می تواند به ارگان های دیگر آسیب برساند.

محققان اشاره می کنند برخی از نقاط ضعف در مطالعه آنها وجود دارد: برای مثال آنها نمیتوانند  تفاوتهای درمان داخل بیمارستان را به حساب آورند، واینکه  آیا، به عنوان مثال، به بیمارانی که  قبل ازرسیدن به بیمارستان  آن را دریافت نکرده اند، اپی نفرین در بیمارستان داده شد.

همچنین، به دلیل تفاوتها بین آنچه که در ژاپن و جاهای دیگر اتفاق می افتد، این روشن نیست که تا چه  اندازه شما می توانید این یافته ها را به کشورهای دیگر تعمیم دهید.

 

35 bisms.ir 2016 04 20 300x248 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

به عنوان مثال، در ژاپن مرسوم است  به بیماران فقط یک اپی نفرین تزریق می شود، در حالی که در ایالات متحده، به احتمال زیاد به آنها هر چند دقیقه یکبار تا زمانی که قلب دوباره شروع به تپیدن کند تزریق می شود.

با این حال، Callaway می گوید  تضمین بیشتر این یافته ها، بررسی دقیق تراست. به عنوان مثال، یک مطالعه می تواند وجود داشته باشد  که در آن بیماران مبتلا به ایست قلبی به صورت تصادفی برای دریافت اپینفرین قرار بگیرند یا نگیرند و سپس نتایج بلند مدت را دنبال کنند

آدرنالین

 همه چیز در مورد ترشح آدرنالین در مواقع استرس زا

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *