وظیفه اسکلت انسان چیست؟
چـقـدر مفـید بـود ؟

وظیفه اسکلت انسان چیست؟

vazifeyeeskelet ensanchist irnab ir وظیفه اسکلت انسان چیست؟

وظیفه اسکلت انسان چیست؟

وظیفه اسکلت در بدن عبارت است از حرکت و حفاظت از اندام هایی مثل قلب، مغز و شش ها. علاوه بر این، مغز استخوان مرکز گلبول سازی بدن است. استخوان منبع ذخیره مواد معدنی نیز محسوب می شود. اسکلت انسان دارای سه نوع استخوان پهن، کوتاه و دراز است. به محل اتصال دو یا چند استخوان، مفصل می گویند. در سطح خارجی استخوان، سوراخ های غذا دهنده وجود دارد که رگ های خونی از میان آنها عبور می کنند. این رگ ها در مغز استخوان و بدنه استخوان منشعب می شوند و مواد غذایی مورد نیاز سلول های آن را تامین می کنند.

در بدن یک نوزاد به هنگام تولد، بیش از ۳۰۰ قطعه استخوان وجود دارد. این استخوان ها نرم هستند و با رشد کودک بتدریج برخی از آنها به هم می پیوندند. به این ترتیب تعداد استخوان های موجود در بدن یک فرد بالغ به ۲۰۶ قطعه می رسد. اسکلت انسان به سه بخش سر، تنه و دست و پا تقسیم می شود.

اکثر استخوان های سر از نوع استخوان های پهن هستند. اسکلت سر شامل دو بخش جمجمه و صورت است. جمجمه، مغز را در خود جای داده است و تعداد استخوان های آنها ۸ قطعه است. استخوان های صورت ۱۴ قطعه هستند. از این تعداد ۱۳ قطعه بی حرکت می باشند و به جمجمه چسبیده اند و تنها یک قطعه یعنی آرواره پایین متحرک است.

استخوان های تنه به سه بخش ستون مهره ها، دنده ها و جناغ تقسیم می شوند. ستون مهره ها از ۲۶ قطعه استخوان به نام مهره تشکیل شده است. در وسط هر مهره سوراخی وجود دارد. مهره ها طوری روی هم قرار گرفته اند که سوراخ آنها در امتداد یکدیگر است. از انطباق این سوراخ ها لوله درازی به وجود می آید که نخاع در میان آن جای گرفته است.

مهره های ستون مهره ها به ۵ بخش تقسیم می شوند که عبارتند از: مهره های گردن (۷ قطعه)، مهره های پشت (۱۲ قطعه)، مهره های کمر (۵ قطعه)، استخوان یکپارچه خارجی که از اتصال ۵ مهره جنینی به وجود آمده است و استخوان یکپارچه دنبالچه که از اتصال چهار یا پنج مهره جنینی تشکیل شده است.

دنده ها ۱۲ جفت کمان استخوانی هستند که از عقب به زایده پهلویی مهره های پشت و از جلو (به جز دو جفت آخر) توسط غضروف به جناغ متصل می باشند. جناغ، استخوان پهنی در جلو سینه است. دنده ها، ستون مهره ها و جناغ فضای محدودی به نام قفسه سینه را به وجود می آورند.

5c39b5407c104 vazifeyeeskelet ensanchist irnab ir وظیفه اسکلت انسان چیست؟

وظیفه اسکلت انسان چیست؟

دست و پا هر کدام توسط یک استخوان به تنه متصل می شوند. به استخوان رابط دست به تنه، شانه و به استخوان رابط پا به تنه، نیم لگن می گویند. دست ها در مجموع ۶۴ قطعه و پاها ۶۲ قطعه استخوان دارند. درازترین استخوان بدن، استخوان ران پا است.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *