بیوگرافی کی روش
چـقـدر مفـید بـود ؟

گزیده بیوگرافی کارلوس کی روش

biyografy keyrosh irnab ir بیوگرافی کی روش

بیوگرافی کی روش

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش (به پرتغالی: Carlos Manuel Brito Leal Queiroz)‏ زادهٔ ۱ مارس ۱۹۵۳، نامپولا، موزامبیک پرتغال است و کودکی خود را در آنجا گذرانده است.

با اینکه پدرش همچنان در موزامبیک است اما وی پس از چند سال زندگی در آن کشور به پرتغال مهاجرت کرده و در آنجا به زندگی اش ادامه می دهد. پدر کی روش کارمند شرکت راه آهن «فروویااریو» شهر نامپولا بود و مشکلات مالی خانواده او سبب شد تا کارلوس بیش از پیش به مسائل تجاری علاقه مند شود.
تحصیلات کارلوس کی روش

کارلوس کی‌روش در دانشگاه صنعتی لیسبون تحصیل کرده و با مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال فارغ‌التحصیل شده است.

کی‌ روش در دوران جوانی خود در تیم فوتبال فروویاریو نامپولا دروازه‌بان بود. پس از این که موزامبیک از پرتغال اعلام استقلال کرد و انقلاب میخک در پرتغال اتفاق افتاد، کی‌روش فوتبال خود را رها کرد و به پرتغال، کشور اجدادی خود مهاجرت کرد.

ورود کارلوس کی روش به عرصه مربیگری

او مربیگری را از سال ۱۹۷۸ با سرمربیگری تیم دانشگاه محل تحصیل خود آغاز کرد.

کی-رُش در دو دوره دستیار آلکس فرگوسن در منچستر یونایتد، و دو دوره سرمربی تیم ملی پرتغال بوده‌است و این تیم را در جام جهانی ۲۰۱۰ رهبری کرد. او قبلاً موفق به راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۲ با تیم ملی آفریقای جنوبی شده بود.

از دیگر تجربیات مربیگری وی می‌توان به سرمربیگری رئال مادرید در فصل ۲۰۰۳–۲۰۰۴ لا لیگا اشاره کرد که دوران ناموفقی برای وی تلقی می‌شود. او سابقهٔ مربیگری در جی‌لیگ (ژاپن) و ام‌ال‌اس (ایالات متحدهٔ آمریکا) را نیز دارد.

مربیگری کارلوس کی روش در ایران

کارلوس کی روش طولانی ترین دوره مربیگری خود را در تیم فوتبال ایران داشته است.

حضور کی‌روش در تیم‌هایی مانند منچستر یونایتد، رئال مادرید و تیم ملی پرتغال، آفریقای جنوبی و … موجب شده سطح انتظار از او در ایران بالا رود و تلاش او هم برای به وجود آوردن فضایی سیستماتیک و معتبر در متن و حاشیه تیم ملی مشهود بود و گاهی هم که شرایط مطابق توافق ها نبود پا را فراتر از آنچه به لحاظ حرفه‌ای متعهد بود می‌گذاشت و مدیران فدراسیون هم به خاطر ضعف‌های مدیریتی پنهان و نهان خود چاره‌ای جز تمکین از وضع به وجود آمده نداشته‌اند! مدیرانی که نه تنها توان به سیستم درآوردن سرمربی تیم ملی را نداشته که از محبوبیت خودساخته او، نردبانی برای جلب نظر مردم و مقبولیت عملکردشان ساخته و می‌سازند.

زندگی شخصی

کارلوس کی روش، مردی که به سخت‌گیری و لجوج بودن در فوتبال معروف شده، خارج از مستطیل سبز شخصیت متفاوتی از خود به نمایش گذاشته که بسیار جالب است.

کارلوس کی روش و خانواده‌اش

کی‌روش اگر ماموریت یا کاری در ایران نداشته باشد، معمولا از ایران خارج می‌شود و کمتر علاقه‌ای برای ماندن در تهران دارد. با این حال در همین مدت زمان کوتاه که در ایران به سر می‌برد، زندگی جالبی دارد.

او دو بار ازدواج کرده و از همسر سابق خود که حدود دو سال پیش درگذشت، یک دختر و یک پسر به نام‌های ساندرا و روجریو دارد. اما همسر دوم او یعنی پائولا کی‌روش متخصص بیهوشی است و به دلیل مشغله کاری خود نتوانسته در این سال‌ها در کنار همسرش باشد. کی‌روش از دخترش نیز چندین نوه دارد.

دختر کارلوس کی روش، مدیر کلیه امور اقتصادی او

در حال حاضر دختر سرمربی فعلی تیم ملی، تقریبا مدیریت کلیه امور اقتصادی و مالی او در خارج از کشور را برعهده دارد.
آناپائولا، همسر کارلوس کی‌روش

آناپائولا کی‌روش، همسر دوم کارلوس کی‌روش است. او در برزیل زندگی می‌کند و در یکی از بزرگترین بیمارستان‌های این کشور متخصص بیهوشی است.

آنا کی‌روش علاقه زیادی به ایران دارد و یک بار به اصفهان و شیراز سفر کرده است. او عاشق غذاهای ایرانی است و پس از دیدن مکان‌های باستانی در اصفهان و شیراز، به حیرت گفت: «من هر جای دنیا که بروم، تبلیغ می‌کنم تا مردم به ایران بیایند.»

محل سکونت کارلوس کی‌روش در ایران

سرمربی تیم ملی که در بدو ورود به تهران در هتل المپیک ساکن شده بود، تمایل به داشتن خانه شخصی در محلی داشت که از امکانات بسیار خوبی بهره ببرد و به راحتی خدمات مورد نیاز خود را فراهم کند؛ به طوری که نیازی به خروج از ساختمان نداشته باشد. با درخواست مرد پرتغالی، فدراسیون فوتبال واحدی در برج ایران‌زمین برای سرمربی تیم ملی در نظر گرفت.

واحد ۲۸۰ متری کی‌روش در طبقه ۲۳ این برج ایران قرار دارد و تمام وسایل مورد نیاز یک زندگی که نیاز به استفاده از خدمات بیرونی را رفع کند هم در آن فراهم شد. موقعیت مناسب آپارتمان او به گونه‌ای است که به راحتی تهران را از این طبقه زیر پای خود دارد. سرمربی تیم ملی در گذشته سه تن از دستیاران خارجی و سابق خود یعنی دن گاسپار، میک مک درموت و سیموئز را هم در همسایگی خود داشت اما بعد از گذشت مدتی دستیارانش به هتل المپیک منتقل شدند تا او بماند و ایرانی‌های ساکن در این برج.

کی روش و سرمایه‌گذاری‌های کلان او

او با پول‌هایی که طی سال‌های گذشته به دست آورده، اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش‌های ورزشی و اجتماعی و در عین حال توریسم و گردشگری هم کرده است؛

تجارت الماس کی روش

مدتی پس از حضور کی روش در ایران یک سایت آفریقایی مدعی شد او در کار تجارت الماس حضور فعالی دارد و حتی یک معدن الماس هم دارد. خبری که کی روش آن را تکذیب کرد و گفت:«اگر معدن الماس داشتم، دیوانه بودم در دمای ۴۲ درجه کار کنم، دیوانه بودم بایستیم و مواظب باشم ساق بازیکنانم آسیب نببیند؟»

5c501a0d50ab7 biyografy keyrosh irnab ir بیوگرافی کی روش

بیوگرافی کی روش

از ویژگی‌های بارز آقای کی روش

منظم بودن در کارها: مهم ترین خصیصه کی روش، نظم وی است. او در کارهایش به این فاکتور اهمیت خاصی می دهد. گفته می شود وی برنامه ریزی روزانه اش را از چند روز قبل انجام می دهد و اگر حوادث غیرمترقبه ای رخ ندهد تمامی آنها را انجام می دهد. حتی کی روش در نظافت اتاقش نیز حساس است و گفته می شود کمتر پیش می آید به سوییت محل اقامت وی بروید و خانه اش را تمیز نبینید.

«انعام‌بده» و دست و دل باز: کی‌روش جزو خارجی‌های دست و دل باز فوتبال ما هم محسوب می‌شود. او معمولا در قبال دریافت خدماتی به‌ویژه از کارکنان محل‌های ثابتی که در آنجا حضور دارد، انعام‌های خوبی می‌دهد. کارمندان کافی‌شاپ برج که کی‌روش چندین بار به آنجا مراجعه می‌کند، جزء کسانی هستند که کی‌روش به آنها انعام می‌دهد. البته در دست و دل بازی کی‌روش همین بس که چند سال قبل و در ایام نوروز حتی به برخی کارمندان فدراسیون و به‌ویژه کارگران کمپ تیم‌های ملی عیدی هنگفتی داده بود.

حوصله زیاد در واکنش به سلفی: حضور کی‌روش در این برج که اکثر ساکنانش پولدار و متمول محسوب می‌شوند، جذابیت‌های خاصی را برای آنها دارد. در روزهای نخستین او با درخواست‌های متعددی برای عکس یادگاری مواجه می‌شد و بعضی حتی طی روزهای مختلف برای چندمین بار خواهان گرفتن سلفی و عکس یادگاری بوده‌اند که تحمل و خوش‌رویی کی‌روش در برخورد با آنها، زبانزد اهالی آنجا شده است. این رفتار او در حالی که بسیاری ورزشکاران و هنرمندان ایرانی یا از انداختن عکس یادگاری فراری هستند یا در صورت استقبال بیشتر به مرز در رفتن از کوره می‌رسند، فوق‌العاده جالب است.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *