آیا بیماری سل درمان دارد ؟
چـقـدر مفـید بـود ؟

بيماري «سل» يك بيماري عفوني واگيردار است كه توسط ميكروب سل ايجاد مي‌شود. هنگامي كه ميكروب سل وارد بدن شود، فرد آلوده مي‌شود و چنانچه در بدن وي تكثير يابد علايم بيماري كه شامل سرفه، تب، كاهش وزن، كاهش اشتها، عرق شبانه، خستگي، ضعف بدن، تنگي نفس و درد قفسه سينه است، آشكار مي‌شود.

ayabimarysel darmandarad irnab ir آیا بیماری سل درمان دارد ؟

آیا بیماری سل درمان دارد ؟

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، سل مي‌تواند هر يك از اعضاي بدن را مبتلا كند اما اغلب ريه‌ها را گرفتار مي‌كند. ميكروب سل از طريق صحبت كردن، عطسه، سرفه و خنده فرد بيمار در هوا منتشر شده و به ديگران منتقل مي‌شود.

فردي كه بيش از ۲ هفته مبتلا به سرفه است مشكوك به سل ريوي است و بايد براي انجام آزمايش خلط رايگان به نزديك‌ترين مركز بهداشتي درماني مراجعه كند. چنانچه طبق نتايج بررسي، فرد بيمار باشد، بايد حداقل ۶ ماه تحت درمان رايگان و منظم دارو توسط پرسنل بهداشتي در نزديك‌ترين مركز بهداشتي – درماني قرار بگيرد.

سل مقاوم به دارو چيست؟

ميكروب سل به سختي و آهستگي كشته مي‌شود و اين زمان حداقل ۶ ماه است. قطع دارو يا مصرف نامنظم و ناكافي باعث مي‌شود باكتري سل در بدن باقي بماند و در مقابل داروهاي خاص سل مقاوم شوند. در اين صورت با مصرف دارو ميكروب سل از بين نمي‌رود و درمان با شكست روبرو مي‌شود كه نتيجه آن انتشار ميكروب سل مقاوم در جامعه خواهد بود.

مقاومت دارويي سل عبارت است از كاهش اثر دارو و در درمان سل كه عامل اصلي اين مقاومت، مصرف ناصحيح و ناكافي داروست.

/ پرسش‌هاي متداول/

– آيا بيمار مبتلا به سل مقاوم، درمان مي‌شود؟

شكل مقاوم بيماري سل بسيار وخيم‌تر از شكل معمولي اين بيماري است و درمان آن طولاني‌تر، عوارض دارويي بيشتر و پرهزينه است و در برخي موارد درمان ناموفق است.

– آيا فرد مبتلا به سل مقاوم به درمان، بيماري را به ديگران منتقل مي‌كند؟

بله. اين فرد ميكروب سل مقاوم را به خانواده، نزديكان، همكاران و يا هر فرد ديگري كه ساعاتي را با وي سپري مي‌كند انتقال مي‌دهد.

– چگونه مي‌توان به وجود مقاومت دارويي در بيمار متبلا به سل پي برد؟

عليرغم درمان بيمار با داروهاي خاص سل، بيماري بهبود نمي‌يابد و تشخيص مقاومت دارويي توسط پزشكان متبحر و آزمايشات تخصصي امكان پذير خواهد بود.

– چگونه مي‌توان از ايجاد مقاومت دارويي در بيماري سل پيشگيري كرد؟

بهترين راه پيشگيري از ايجاد سل مقاوم به درمان، مصرف صحيح و كامل دارو تحت نظارت مستقيم روزانه پرسنل بهداشتي است كه خوشبختانه با وجود شبكه‌هاي بهداشتي درماني اين امكان فراهم شده كه بيماران در نزديك‌ترين مركز بهداشتي – درماني تحت درمان رايگان قرار گيرند.

در پايان بايد تاكيد كرد كه در صورت مشاهده فرد مبتلا به سل لازم است وي را جهت دريافت كامل و رايگان دارو به نزديك‌ترين مركز بهداشتي درماني ارجاع كنيد.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *