دلیل گرفتگی عضلات
چـقـدر مفـید بـود ؟

حقایق کلی در مورد علت گرفتگی عضلات ماهیچه و آنچه باید درباره آن بدانید

مشکل کرامپ یا گرفتگی عضلاتبا مشکلاتی از جمله انسداد رگ های خونی،مشکل گردش خون،بیماری پارکینسون در ارتباط می باشد. گرفتگی ماهیچه عملی غیر ارادی ، است که آرام نمی شود و می تواند در هر ماهیچه رخ دهد.dalil gereftgi azolat irnab ir دلیل گرفتگی عضلات

علت گرفتگی عضلات

تقریبا همه در زمانی از زندگی دچار گرفتگی ماهیچه می شوند. گرفتگی عضلات انواع و علل گوناگونی دارد که ممکن است در طول تمرین، استراحت و یا درطول شب، بسته به علت دقیق آن رخ دهد..

گرفتگی عضلات ماهیچه اگر ماهیچه کشیده شود ، می تواند متوقف شود.می توان گرفتگی عضلات ماهیچه را با اقداماتی مانند تغذیه مناسب و آب ، توجه به ایمنی در هنگام ورزش کردن و توجه به عوامل ارگونومیک جلوگیری کرد .

dalil gereftgi azolat irnab ir دلیل گرفتگی عضلات

گرفتگی کمر

گرفتگی عضلات ماهیچه ای چه هستند و به چه علت ایجاد می شود ؟

گرفتگی ماهیچه غیر ارادی و به زور انقباض است که آرام نمی شود. زمانی که از ماهیچه ها استفاده می کنیم می توانند به طور ارادی کنترل شوند، مانند بازوها و پاها، آن ها به طور متناوب منقبض می شوند و تمدد اعصاب می کنند و ما دست و پا را حرکت می دهیم.

ماهیچه ها که سر، گردن و تنه ما را حمایت می کنند به طور مشابه هماهنگ عمل می کنند تا حالت خود را حفظ کنند. ماهیچه ( یا حتی چند رشته از ماهیچه ) که بدون اراده ( بدون تمایل آگاهانه آن ) منقبض (اسپاسم ) می شود، . گرفتگی عضلات ماهیچه اغلب باعث تقویت مشهود و یا محسوس ماهیچه درگیر می شود.

گرفتگی عضلات ماهیچه می تواند از چند ثانیه تا یک ربع یا بیشتر طول بکشد. در گرفتگی عضلات عود کردن شایع نیست تا بالاخره حل شود . گرفتگی ممکن است بخشی از ماهیچه، کل ماهیچه و یا چند ماهیچه را شامل شود که معمولا با هم عمل می کنند ، مانند آن هایی که انگشتان مجاور را خم می کنند.

گرفتگی عضلات شامل انقباض همزمان ماهیچه است که معمولا قسمت های بدن را در جهت مخالف حرکت می دهد.

گرفتگی عضلات ماهیچه بسیار رایج است. تقریبا همه ( حدود ۹۵ درصد ) دچار گرفتگی می شوند. گرفتگی عضلات ماهیچه در بزرگسالان شایع است و به طور فزاینده ای با پیر شدن بیشتر می شود. اما کودکان نیز گرفتگی عضلات ماهیچه ای را تجربه می کنند.

هر کدام از ماهیچه ها که تحت کنترل اراده ما هستند ( ماهیچه های اسکلتی ) می توانند منقبض شوند . گرفتگی پاها، به خصوص ( ساق پاها ) و ماهیچه پا بسیار رایج هستند.

ماهیچه های غیر ارادی اندام های مختلف ( رحم، دیواره رگ خونی، روده ها، صفرا و ادرار ) نیز در معرض گرفتگی عضلات هستند. انقباض ماهیچه های غیر ارادی در این بررسی مورد توجه قرار نمی گیرد. این مقاله به گرفتگی عضلات اسکلتی می پردازد.

5ce25b869ea6c dalil gereftgi azolat irnab ir دلیل گرفتگی عضلات

انقباض ماهیچه

انواع و علت های گرفتگی عضلات ماهیچه چه هستند ؟

گرفتگی عضلات ماهیچه می تواند به چهار نوع اصلی طبقه بندی شود. اینها شامل گرفتگی عضلات واقعی، تتانی ، کنتراکتور، دیستونیک هستند. گرفتگی هابا توجه به علل مختلف و گروهای عضلانی که تحت تاثیر آن ها قرار می گیرند ، طبقه بندی می شوند.

انواع گرفتگی عضلات ماهیچه:علت گرفتگی عضلات واقعی

گرفتگی عضلات واقعی بخشی یا یک ماهیچه واحد یا گروهی از ماهیچه ها که به طور کلی با هم عمل می کنند در گیر می کند مثل ماهیچه ها که چندین انگشت مجاور را و یا ماهیچه های پا را خم می کنند.

اکثر پزشکان موافق هستند که این گرفتگی عضلات واقعی توسط اعصاب متشنج ایجاد می شود که ماهیچه ها را تحریک می کند. آن ها به طور قابل توجهی رایج ترین نوع گرفتگی عضلات اسکلتی هستند. گرفتگی عضلات واقعی می تواند در شرایط مختلف رخ دهد.

گرفتگی شدید ماهیچه ها به علت آسیب

آسیب عضلانی پایدار ممکن است به عنوان مکانیزمی محافظ به دنبال جراحت، مانند استخوان شکسته رخ دهد. در این نمونه، اسپاسم منجر به حداقل رساندن حرکت و تثبیت ناحیه آسیب می شود. آسیب ماهیچه ای به تنهایی ممکن است باعث شود که ماهیچه دچار اسپاسم شود.

فعالیت شدید:

گرفتگی عضلات واقعی به طور معمول با استفاده شدید از ماهیچه ها و خستگی ماهیچه (در ورزش و یا با فعالیت های غیر عادی)همراه است. چنین گرفتگی ممکن است در طول فعالیت و یا چند ساعت پس از آن رخ دهد.

همچنین خستگی ماهیچه از نشستن یا دراز کشیدن طولانی مدت در یک موقعیت نامناسب و یا استفاده مکرر می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. بزرگسالان مسن تر در هنگام انجام فعالیت های فیزیکی سخت در معرض خطر گرفتگی عضلات قرار می گیرند.

گرفتگی عضلات به علت استراحت :

گرفتگی عضلات استراحت بسیار رایج است، به خصوص در بزرگسالان مسن تر، اما ممکن است در هر سنی از جمله دوران کودکی تجربه شود. گرفتگی عضلات ماهیچه اغلب در شب رخ می دهد.

در حالی که خطرناک نیست، گرفتگی عضلات درشب می تواند دردآور،باشد و باعث اختلال خواب شود، و آن ها اغلب می توانند بارها تکرار شوند که اغلب اوقات یک شب، و / یا چند شب در هر هفته). علت واقعی گرفتگی عضلات شب نامعلوم است. گاهی چنین گرفتگی با ایجاد حرکت آغاز می شوند.

خشکی :

ورزش و دیگر فعالیت های ورزشی، از جمله فعالیت های ورزش کاران استقامتی، می تواند باعث از دست رفتن مایع اضافی از طریق عرق می شود. این نوع خشکی احتمال گرفتگی عضلات واقعی را افزایش می دهد.

این گرفتگی به احتمال زیاد در آب و هوای گرم رخ می دهد و می تواند نشانه اولیه سکته باشد. تخلیه شدید حجم مایعات بدن از طریق ادرار و مصرف مایعات ضعیف هر دو منجر به کم شدن آب بدن می شوند و ممکن است به طور مشابه برای انقباض شکم، به خصوص در افراد مسن عمل کنند.

تخلیه سدیم نیز با گرفتگی عضلات همراه بوده است. کمبود سدیم، فراوان ترین اجزا شیمیایی بدن در خارج از سلول، معمولا تابعی از کمبود آب بدن است.

انتقال مایعات بدن، کلسیم پایین خون، و علت گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات واقعی نیز ممکن است در شرایط دیگری که منجر به توزیع غیر معمول مایعات بدن می شود، تجربه شود. یک مثال، سیروز جگر است که منجر به تجمع مایع در حفره شکمی می شود . به طور مشابه، گرفتگی عضلات یک پیچیدگی نسبتا مکرر تغییرات مایع بدن است که در طول دیالیز در نارسایی کلیه رخ می دهد.

5ce25b89be9c6 dalil gereftgi azolat irnab ir دلیل گرفتگی عضلات

کلسیم

کمبود منیزیم یا کلسیم :

سطح پایین کلسیم و یا منیزیم مستقیما سبب افزایش جریان انتهای عصب و ماهیچه ها می شود که تحریک می شوند. این ممکن است عامل گرفتگی عضلات واقعی خود که توسط بسیاری از بزرگسالان مسن تر، و همچنین برای عضلاتی که معمولا در طول دوران بارداری مورد توجه قرار می گیرند، باشد.

سطوح پایین کلسیم و منیزیم در زنان باردار شایع است مگر این که این مکملها به رژیم غذایی اضافه شوند. گرفتگی در هر شرایطی دیده می شوند که وجود کلسیم یا منیزیم را در مایعات بدن، مانند ادرار ، استفراغ زیاد، کلسیم ناکافی و یا منیزیم در رژیم غذایی، عملکرد ضعیف غدد (غدد کوچک در گردن که تعادل کلسیم را تنظیم می کنند)و شرایط دیگر را کاهش می دهد.

پتاسیم کم:

سطح پتاسیم پایین خون گاهی موجب گرفتگی عضلات ماهیچه می شود، اگرچه برای پتاسیم کم شایع تر است تا مرتبط با ضعف ماهیچه باشد.

گرفتگی عضلات ماهیچه ای – تتانی شدن

در تتانی شدن عضلات ، همه سلول های عصبی در بدن فعال می شوند و سپس ماهیچه ها را تحریک می کنند. این واکنش باعث اسپاسم و یا گرفتگی عضلات در بدن می شود. نام تتانی از تاثیر سم تتنوس بر روی اعصاب بدست می آید.

با این حال، این نام در حال حاضر عموما برای درد ماهیچه مانند سطح پایین کلسیم و منیزیم خون بکار می رود. کلسیم و منیزیم کم، که فعالیت بافت عصبی را افزایش می دهد نیز می تواند گرفتگی عضلات را ایجاد کند.

اغلب، چنین انقباض عضلانی به همراه شواهدی از بیش فعالی و دیگر وظایف عصبی علاوه بر تحریک عضلانی وجود دارد. مثالا، کلسیم پایین خون نه تنها باعث انقباض ماهیچه های دست و مچ می شود، بلکه می تواند باعث حس کرختی و سوزش در اطراف دهان و مناطق دیگر شود.

برخی اوقات، گرفتگی عضلات تتانیک از گرفتگی عضلات واقعی تشخیص داده می شود. تغییرات همراه در احساس و یا سایر عملکردهای عصب که با تتانی رخ می دهد، ممکن است آشکار نباشد چون درد مفاصل حواس پرت کننده است.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *