راهنمای کامل قرص جلوگیری مارولون
چـقـدر مفـید بـود ؟

راهنمای کامل قرص جلوگیری مارولون

 

دزوسپتیو (Desoceptive) با نام تجاری مارولون (Marvelon) یک قرص نوع پیشگیری از بارداری می باشد. این دارو ممکن است تحت نام های تجاری مختلف و یا در شکل های گوناگون در دسترس باشد٬ هر نام تجاری خاص از این دارو فقط برای شرایط شما و توسط پزشک تجویز می شود…

ghors marvelon irnab ir راهنمای کامل قرص جلوگیری مارولون

مارولون

مارولون با مهار هورمونهاي گونـادوتروپين ( lh , fsh )، از تخمك گذاري جلوگيري مي نمايد. علاوه بر آن چسبندگي گــردن رحـم نيز افــزايش يافته كه اين مسئله بــاعث جلوگـيري از ورود اسپرم مي گردد .
اتنيل استراديول به سرعت ار دستگاه گــوارش جــذب شده و غـلظت سرمي آن ظرف ۱ الي ۲ ساعت به حداكثر مي رسد .
حدود ۹۸ – ۹۷ در صد آن به آلبومين پلاسما متصل ميگردد . عمدتاٌ در كبد متابوليزه شده از طريق صفرا و ادرار بصورت كونژوگه دفع مي شود . دزوژسترل نيز بسرعت و بـطور كــامل از دسـتگاه گــوارش جذب ميگردد و به متابوليت فعال خود ۳- كتو – دزوژسترل تبديل ميگردد .
بطور عمده ( ۹۵% – ۷۹% ) به آلبومين و گلوبولين باند شونده به هورمونهاي جنسي متصل شده نيمه عمر نهايي آن ۲۰ + ۳۸ ساعت مي باشد . دفع پروژستين ها عمدتاٌ كبدي است .

موارد مصرف:

جلوگيري از بارداري-درمان آکنه ولگاريس-درمان آمنوره-ديسمنوره-هايپرمنوره و خونريزي
غيرطبيعي رحم-پيشگيري ودرمان اندومتريوزيس-درمان يا درمان کمکي هيرسوتيسم, هايپراندروژنيسم و, درمان پلي کيستيک تخمدان

موارد منع مصرف:

ترومبوفلبيت ، ترمبوز يا اختلالات ترمبو آمبوليك ، بيماريهاي عروقي- مـغزي ، سكته قـلبي ، نـارسايي قلبي ، سرطان پستان يا احتمال ايجاد آن ، سرطان آندومـتر يا نئوپلازي وابــسته به اســتروژن ، تومور كبدي ( خوش خيم يا بد خيم ) ، بيماريهاي كولستاتيك كبدي ، بارداري يا موارد مشـكوك به بارداري ، حساسيت به هر يك از اجزاء دارو ، خونروي غير طبيعي يا بدون تشخيص .

هشدار ها و احتياط ها:

كشيدن سيگار ، خطر بروز عوارض قلبي – عروقي اين دارو را افزايش مي دهد . اين خـطر با افزايش سن ( خصوصاٌ بالاتر از ۳۵ سال ) بيشتر ميگردد .
قبل از شروع مصرف ، انجام بعضي تستها مانند سنجش فشار خون ، معاينه پستانها و نيز تست پاپ اسمير توصيه مي گردد .همچنين لازم است در طي مدت مـصرف اين دارو تستهاي مذكور ساليانه انجام گردند .

تداخل اثر با ساير داروها:

ضد بارداريهاي ترکيبي خوراکي با بعضي از داروها من جمله استامينوفن- داروهاي آنتي کواگولانت –داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي-بنزوديازپين ها- بتابلاکرها-کافئين-کورتيکواستروئيدها- تئوفيلين-کلوفيبرات –ساليسيلات ها-انواع آنتي بيوتيک هاوباربيتورات ها تداخل دارند.

عوارض جانبي:

تهوع و استفراغ ، افزايش خطر ابتلا به ترمبوفلبيت ، ترمبوز عروق كرونر و ترمبوز مغزي ، افزايش فشار خون ، بيماري كيسه صفرا ، ميگرن ، افسردگي ، سردرد ، راش ، حـساس و دردنـاك شدن پستانها ، بزرگ شدن پستانها ، عدم تحمل به لنز هاي تماسي .

اطلاعات بيمار:

مصرف کننده محترم قرص ضد بارداري مارولون با داشتن دزوژسترل(پروژسترون نسل سوم وبسيار انتخابي براي گيرنده هاي پروژسترون)اين برتري را بر سايرداروهاي ضدبارداري رايج داراست که افزايش وزن وآکنه به همراه ندارد.
-در صورت فراموش کردن يک دوز بلافاصله آنرا مصرف کرده واز دوبرابر کردن دوز بعدي بپرهيزيد.
– در صورت فراموش کردن دودوز, فقط دوز آخري را
مصرف کرده واز دوبرابر کردن دوز بعدي بپرهيزيد.
-اگر از زمان مصرف آخرين دوز دارو بيش از ۱۲ ساعت گذشته باشد به مدت ۷ روز از يک روش ضد بارداري ديگر نيز استفاده کرده اگر اين ۷روز مصادف با۷روزشروع خونريزي وقطع دارو بود, بليستر بعدي را شروع کنيد.

بسته بندي:

۲۱ قرص در هر بليستر .

چگونگي نگهداري:

در مكان خشك و بدور از نور نگهداري گردد.

مزیتهای استفاده از مارولون:

۱) مارولون علاوه بر به وجود آوردن یک قاعدگی منظم (بدون لکه بینی)، مدت زمان و مقدار خونریزی را در زنان کاهش می­دهد و در نتیجه در کاهش و کنترل کم­خونی بسیار موثر است.

۲) مارولون عوارض شایع ضدبارداری­های ترکیبی خوراکی (شامل سردرد، تهوع و حساسیت سینه) را نسبت به ضدبارداریهای قدیمی­تر کاهش می­دهد. مطالعات بالینی ثابت کرده­اند که پس از گذشت ۲ سال از شروع مصرف مارولون احتمال رخداد تهوع به ۲۵% و حساسیت سینه­ها به ۱۰% اولیه (سطح عارضه در اولین دوره مصرف) می­رسد.

۳) مارولون علایم سندرم قبل از قاعدگی را بهبود می­بخشد. این سندرم شامل حساسیت سینه­ها، نفخ شکم، سردرد، تغییرات رفتاری و دیگر علایم می­باشد. مطالعات بالینی ثابت کرده است که مارولون نسبت به دیگر ضدبارداریهای قدیمی­تر، بهبود موثرتری را در این علایم نشان می­دهد.

۴) مارولون برخلاف ضدبارداریهای خوراکی قدیمی هیچ اثری روی فشار خون ندارد و نیز دارای حداقل اثر روی متابولیسم کربوهیدارت­ها و فاقد اثری روی فشار خون ندارد و نیز دارای حداقل اثر روی متابولیسم کربوهیدراتها و فاقد اثر روی انسولین و گلوکزپلاسما می­باشد. علاوه بر این، مصرف مارولون در دراز مدت نسبت چربی مفید به چربی مضر را در خون افزایش می­دهد.

۵) مارولون به دلیل دارا بودن پروژسترون نسل سوم و بسیار انتخابی دزوژسترول ایجاد جوش صورت، پوست چرب و پرمویی نمی­کند و در بهبود، کنترل و درمان موارد مذکور موثر است.

۶) مارولون برخلاف داروهای دیگر ضدبارداری هیچ اثری روی وزن مصرف­ کنندگان ندارد. مطالعات انجام گرفته در مورد تغییرات وزنی نشان می­دهد ۸۲% از مصرف­کنندگان مارولون پس از ۶ دوره هیچ تغییر وزنی قابل توجهی را نشان نداده اند.

قرص مارولون چه تفاوتي با Ld دارد؟ مي‌توانم نوع قرصم را بدون نظر پزشک عوض کنم يا عوارض دارد؟

قرص مارولون و Ld هر دو داراي مقداري استروژن و مقداري پروژسترون هستند. استروژن اين دو قرص يکي است و مقدارش هم با هم مساوي است. آنچه در اين دو قرص با هم تفاوت دارد پروژسترون آنهاست. پروژسترون موجود در قرص مارولون نسبت به پروژسترون قرص Ld عوارض کمتري دارد. براي مثال، افزايش وزن که خانم‌ها هنگام مصرف قرص‌ها به‌طور مرتب از آن شاکي هستند با قرص مارولون بسيار کمتر است. تهوع و حساسيت سينه‌ها با مارولون کمتر است. آثار هورمون ضد هورمون مردانه در مارولون بيشتر است، در نتيجه موهاي زايد و جوش‌هاي صورت با مارولون بهتر مي‌شوند. براي اينکه قرص‌تان را عوض کنيد بايد با پزشک‌تان مشورت کنيد.

چگونه از این فرآورده دارویی استفاده كنیم ؟

بسته های قرص ۲۱ روزه ( خوردن روزانه یك قرص تا ۲۱ روز سپس استراحت و نخوردن قرص تا ۷ روزو شروع بسته بعدی)

بسته های قرص ۲۸ روزه ( خوردن روزانه یك قرص تا ۲۱ روز ، سپس خوردن روزی یك قرص یادآور تا ۷ روز و سپس شروع بسته های بعدی). با پزشك خود در خصوص بهترین زمان شروع قرصها صحبت كند ( مشورت كنید) اولین روز شروع خونریزی( انستورال پرید). به عنوان روز اول محسوب می شود. قرصها باید در یك زمان مشابه در هر روز خورده شود احتمال دارد وی یك روش كمكی دیگر مثل كاندوم های لاتكس ، كف یا ژل ضد اسپرم را در اولین نوبت استفاده از قرصها توصیه كند . بسیاری از زنان در طی سه ماهه اول استفاده از قرصها لكه بینی یا خونریزی ( به رنگ روشن) و یا احساس درد در شكم دارند ، در این صورت شما نباید خوردن قرصها را متوقف كنید . چرا كه مشكل معمولاً خود بخود برطرف خواهد شد . در صورت عدم برطرف شدن این مشكل با پزشك خود مراجعه كنید .

حالت تهوع و استفراغ و یا اسهال و نیز مصرف داروهای آنتی بیوتیك اثر قرص را كم خواهد كرد . اگر شما یك داروی جدید را در حین مصرف این قرصها شروع می كنید باید با پزشك یا یك دكتر داروساز مشورت كنید تا اثر بخشی قرصها را تحت تاثیر قرار ندهد . استفاده از یك روش كمكی به صورت همزمان با قرصها مثل كاندومهای لاتكس ، كف یا ژل یا ضد اسپرم را با مشورت پزشكان انتخاب كنید .

بسیاری از چیزها كه فرد به آنها نیا ز دارد مثل وزن بدن ، سایر شرایط دارویی و سایر داروها می تواند عملكرد و اثر قرص را تحت تاثیر قرار دهد ، شما روش مورد استفاده خود را بدون مشورت با پزشك تغییر ندهید.

نكته حائز اهمیت این است كه شما این قرص را با تجویز پزشكان مصرف كنید . عدم مصرف صحیح قرصها در زمان مقرر ریسك حاملگی را بالا می برد در صورت فراموش كردن یك قرص به محض یادآوری ، آن را بخورید و بقیه را در زمان معمول آن مصرف كنید . این بدان معناست كه ممكن است شما مجبور باشید دو قرص را یكجا بخورید .

اگر شما آن دو قرص را در روزیكه به یادآوردید مصرف كنید و در روز بعد نیز ۲ قرص دیگر را مصرف كنید ، بقیه بسته را طبق روال معمول ادامه دهید و در صورت داشتن تماس جنسی در این مدت از یك روش كمكی دیگر تا ۷ روز پس از فراموشی استفاده كنید .درصورت استفاده قرص در یك شنبه بعد از شروع پریودفراموشی دو قرص در طی هفته سوم سیكل ماهانه ویا فراموشی سه قرص یا بیشتر در هر زمان از سیكل خوردن قرصهارا تا یك شنبه قطع كنید ، بقیه بسه را دور انداخته و بعد از ۷ روز استراحت بسته بعدی را شروع كنید . در صورت شروع كردن قرصها در اولین روز قاعدگی ( خونریزی) و فراموشی ۲ قرص در طی هفته سوم از سیكل ماهیانه یا سه قرص یا بیشتر در هر زمان از سیكل ، بقیه قرصها را دور ریخته و بعد از هفت روز استراحت از یك بسته جدید استفاده از یك روش كمكی در صورت داشتن تماس جنسی در این روز ها تا هفت روز بعد از فراموشی قرصها شما احتمالاً در این ماه پریود نمی شوید ، اگر ماه بعد نیز پریود (سیكل ماهیانه) رخ ندهد باید با پزشك مشورت كرد .

چه فرمهایی از این محصول دارویی تولید شده است ؟

مارولون در بسته های ۲۱ روزه و ۲۸ روزه در دسترس می باشد.

بسته های قرص ۲۱ روزه ، هر قرص سفید دایره شكل تشكیل شده است از ۱۵% میلی گرم دایجسترول و ۰۳/۰ میلی گرم اتینل استرادیول ، محتویات غیر دارویی : دیزوكسید سیلیكن كلوئیدال ، هیدروكسی پروپیل متیل سلولز ، لاكتوز ، پلی اتیلین گلیكول ، پوویدن ، استارك ، اسید استریك ، دی اكسید تیتانیوم و ویتامین E

قرصهای مارولن ۲۸ روزه ( هر قرص سفید دایره شكل شامل : دیزوجسترول ۱۵/۰ میلی گرم و اتینیل استرادیول ۰۳/۰ میلی گرم، پلی اتیلن گلیكل ، پویدون ، استارك ، اسید استاریك ، دی اكسید تیتانیوم و ویتامین E

هر قرص سبز رنگ دایره شكل فقط حاوی محتویات غیر دارویی است و استروژن و پروژسترون ندارد و به جای ویتامین E، تالك در این قرصها وجود دارد .

 چه كساني نبايد از اين روش استفاده كنند ؟

۱. بيماري ترمبوفليبيت يا اختلال ترمبوآمبوليك و يا سابقه آنها

۲. بيماريهاي اصلي عروقي و يا سابقه آنها

۳.سكته قلبي

۴. بيماري عروق كرونر و يا سابقه آن

۵. بيماري فعال كبدي

۵. تومورهاي خوش خيم يا بدخيم كبدي يا سابقه آن

۶. سرطان پستان يا احتمال يا سابقه آن

۷. تومورهاي وابسته به استروژن يا سابقه آن

۸. خونريزيهاي غير معمول از واژن

۹. هر ضايعه چشمي كه ناشي از ضايعه عروقي باشد مثل نقص نسبي يا كامل بينايي

۱۰. احتمال حاملگي


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *