بیوگرافی علی آزاد
چـقـدر مفـید بـود ؟

زندگینامه علی آزاد

biyografy aliazad irnab ir بیوگرافی علی آزاد

بیوگرافی علی آزاد

سریال امام علی (ع) بعد از گذشت تقریبا ۲۰ سال هنوز هم به عنوان یکی از سریال های پرمخاط تلویزیونی برشمرده می شود. سریالی که به واسطه هنرنمایی های بازیگران مطرحی چون داریوش ارجمند ، مرحوم مهدی فتحی ، بهزاد فراهانی ، ویشکا آسایش و مجموعه دیگری از بازیگران مطرح در کارنامه سریالهای تلویزیونی جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

بک اتفاق عجیب و قابل توجه در این سریال مربوط به علی آزاد یکی از بازیگران قدیمی سینمای ایران است که پیش از انقلاب عمدتا در نقش های منفی بازی می کرد و در جریان ساخت سریال امام علی(ع)، به اصرار خود در این سریال نقشی می گیرد.

داوود میرباقری درباره بازی علی آزاد در سریال امام علی(ع) در گفتگویی توضیح داده است:حالتی منقلب داشت و خود را به شکلی وامدار علی بن ابیطالب می دانست. چهره رنگ پریده و دگرگونش که گویی تولدی دیگر را برای این بازیگر رقم می زد، دیگران را نیز به خود جلب کرده بود. در یکی از صحنه ها قرار شد علی آزاد در نقش ابن عباس داخل چادر امام علی(ع) بشود و بیرون آید. قبل از رفتن، او گفت:داوود، من از علی شرم دارم که به چادر او وارد شوم، نمی شود صحنه را عوض کنی و مثلا از کنار چادر بگذرم؟ گفتم نه.
و او داخل چادر شد. منتظر بودیم که بازگردد، دقایقی گذشت، خبری نشد، او را صدا کردیم، خبری نبود. داخل چادر شدیم؛ علی آزاد داخل چادر جان به جان آفرین تسلیم کرده بود… و صحنه های باقیمانده را فرد دیگری به جای آن مرحوم بازی کرد.

5cfc9ec60a2da biyografy aliazad irnab ir بیوگرافی علی آزاد

بیوگرافی علی آزاد

علی آزاد متولد ۱۳۱۷ تهران، فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک بود. او فعالیت هنری را سال ۱۳۳۹ با بازی در نمایش ویولون ساز کره مونا با گروه تئاتر اداره هنرهای دراماتیک آغاز کرد و در سال ۱۳۴۲ با بازی در فیلم «ساحل دور نیست» به کارگردانی سردار ساگر به سینما راه یافت. تنها کار او پس از سال ۱۳۵۸ بازی در مجموعه تلویزیونی امام علی به کارگردانی داوود میرباقری بود که با فوت وی در مرداد ۱۳۷۱ ناتمام ماند.
اما در این مجموعه تلویزیونی ماندگار، هنرمندان بزرگ و توانمند بسیاری حضور داشتند که شاید بواسطه رل های کوچک ترشان کمتر از آنها یاد شده و می شود، که این را باید به پای مسائل دیگری به جز کیفیت و نحوی بازی آنها گذاشت. از این نمونه می توان به بازی زنده یادان حسین پناهی، جواد خدادادی، جهانگیر فروهر، نعمت الله گرجی و احمد قدکچیان اشاره کرد.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *