طرز تهیه مربای گیلاس
چـقـدر مفـید بـود ؟

مواد لازم مربای گیلاس

گیلاس پاک کرده و تمیز : ۵۰۰ گرم
پودر ژله گیلاس و یا آلبالو : ۱ قاشق غذاخوری
شکر : ۵۰۰ گرم

طرز تهیه مربای گیلاس در منزل

برای تهیه مربای گیلاس ابتدا گیلاس ها را بشویید.
دم و هسته گیلاس ها را جدا کنید.

tarztahiye morabayeghilas irnab ir طرز تهیه مربای گیلاس

طرز تهیه مربای گیلاس

گیلاس ها را با ۴۰۰ گرم شکر مخلوط کنید و درون قابلمه ای بزرگ بریزید سپس قابلمه را به مدت ۳ تا ۴ ساعت درون یخچال و یا در مکانی مناسب قرار دهید

بعد از مدت زمان ذکر شده قابلمه حاوی گیلاس و شکر را روی حرارت گاز با شعله زیاد قرار دهید و بعد از اینکه مربا به دمای جوش رسید درب قابلمه را بردارید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه دیگر مربا بجوشد و در این مدت زمان مربا را به صورت مربت هم بزنید تا سر نرود.

در مرحله بعدی طرز تهیه مربای گیلاس شعله گاز را خاموش کنید و کف روی مربا را با کمک قاشق جدا کنید و دور بریزید.

نصف بیشتر شربت گیلاس را جدا کنید و باقی مانده شکر را روی مربا بریزید و دوباره درب قابلمه را روی آن قرار دهید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید تا مربا به دمای جوش برسد سپس درب قابلمه مربا را بردارید و اجازه دهید تا مربا به مدت ۲ دقیقه دیگر نیز با شعله زیاد بپزد.

در مرحله آخر طرز تهیه مربای گیلاس پودر ژله را به صورت آرام آرام به مربای گیلاس اضافه کنید و مربا را هم بزنید تا با پودر ژله ترکیب شود و شعله گاز را خاموش کنید و کف روی مربا را دوباره جدا کنید و دور بریزید و اجازه دهید تا مربا سرد شود توجه داشته باشید که در حین سرد شدن مربا باید چند بار مربا را هم بزنید تا گیلاس ها به یکدیگر نچسبند.

مربای سرد شده را درون ظرف های شیشه ای تمیز بریزید سپس درب شیشه را ببندید و ظرف حاوی مربا را درون یخچال دهید. مربای گیلاس را می توانید به همراه نان و کره و پنکیک و … در وعده صبحانه میل کنید و از طعم بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید.

نکات طلایی برای پخت بهتر مربای گیلاس
اگر تمایل دارید مربای گیلاس خوشرنگ تر به نظر برسد بهتر است در طرز تهیه این مربای خوشمزه از گیلاس صورتی استفاده کنید.
برای جلو گیری از کپک زدن مربای گیلاس بهتر است در طرز تهیه مربای گیلاس از شکر به اندازه مناسبی استفاده کنید همچین اجازه دهید مربا به صورت کامل قوام بیاید و پخته شود.
برای اینکه بفهمید مربا به قوام و غلظت مناسب رسیده است بهتر است مقداری از شربت مربا را درون قاشق بریزید و بعد از خنک شدن مربا اگر شهد آن از قاشق نریخت یعنی مربا به غلظت و قوام لازم رسیده است.

5d04c5eab9752 tarztahiye morabayeghilas irnab ir طرز تهیه مربای گیلاس

طرز تهیه مربای گیلاس

برای جلوگیری از شکرک زدن مربای گیلاس باید مربا بیش از حد نجوشد و شیرینی مربا کم نباشد.
برای رفع شکرک مربا درون مربای گیلاس مقداری آب جوش و آبلیمو بریزید سپس مربا را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا مربا چند جوش بزند تا شکرک آن از بین برود.
برای خوش طعم تر شدن مربای گیلاس مقداری زعفران به آن اضافه کنید.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *