آبشار گرینه
چـقـدر مفـید بـود ؟

آبشار گرینه

 

آبشارها از جمله چشم نوازترین و زیباترین مناظر طبیعت هستند که البته در میان طبیعت دوستان، همواره طرفدارن خاص خود را دارند. وقتی به آبشار های عظیم نگاه می کنیم بسیاری از ما محو تماشای ریزش آن حجم عظیم آب از ارتفاع زیاد می شویم و ممکن است لحظاتی زیادی را به تماشای این پدیده زیبای طبیعی بپردازیم.

abshar garine irnab ir آبشار گرینه

آبشار گرینه

آبشار گرینه یکی از آبشارهای زیبا در استان خراسان رضوی می باشد که مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان در این استان و بویژه مشهد و حوالی آن می باشد. این آبشار که ۶ کیلومتر از روستای گرینه فاصله دارد، در ۴۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان نیشابور، در ۱۴ کیلومتری شمال محور مشهد به نیشابور، در ضلع شرقی شهر توریستی دررود نیشابور و مکان زیارتی به نام قدمگاه، در دامنهٔ کوه واقع گردیده است. هرچند خود روستای گرینه یک روستای توریستی محسوب نمی شود اما دارای طبیعت زیبا و گسترده با دره های سبز و رودخانه ای چشم نواز با سرچشمه ها و انشعابات فراوان می باشد.

5d30110351ad1 abshar garine irnab ir آبشار گرینه

آبشار گرینه

این آبشار که از مکان های تفریحی مشهد محسوب می شود، در میان دره ای سرسبز به باغرود شهرت دارد جای گرفته است. برای دسترسی به آبشار گرینه می بایست از روستای گرینه به سمت شمال حرکت کنید و پس از اینکه مسافتی را در حدود ۱.۵ کیلومتر در دره رودخانه طی کردید، به محل انشعاب رودخانه که به دو بخش شمالی و شرقی تقسیم می شود، خواهید رسید. ادامه همین مسیر در دره شمالی شما را به آبشار گرینه می رساند. صعود به قله زیبای قوچ گرد که تقریبا دارای ۳۰۰۰ متر ارتفاع می باشد یکی از اهداف گردشگران و طبیعتگردانی است که به روستای گرینه می آیند. از دیگر مناطق پرطرفدار این روستا می توان به آبشار طبیعی پای تخت، رودخانه مرغزار و منطقه ای بکر  به نام چوب بند اشاره کرد.

روستای گرینه که دارای یک دره و روخانه اصلی با دو انشعاب می باشد، به گونه ای است که هر انشعاب آن هم دارای دره فرعی دیگری می باشد. این انشعاب ها دارای طول بیشتری نسبت به دره اصلی می باشد و به ترتیب کلاغشون و مرغزار نام دارند و از هر کدام از این دو مسیر وپس از عبور از خط الراس انتهای دره به روستاهای ازغد و دهبار و جاغرقمیرسیم که در مسیر کوهنوردان و طبیعت گردان واقع گردیده است و در نهایت دره ی اصلی نیز به ابشار کوچکی به نام پای تخت می رسد که با عبور از حاشیه آن به تخت بالای آبشار و ارتفاعات بالا دست می رسد.

5d30110800bb7 abshar garine irnab ir آبشار گرینه

آبشار گرینه

روستای چناران در فاصلهٔ ۳ کیلومتری گرینه واقع شده است. گرینه که در لغت گبرینه است به معنای محل زندگی زرتشتیان است. در حال حاظر در محل قدیمی این روستا یا همان گرینه کهنه آثار قدیمی مثل قبر و حمام زرتشتی ها مشاهده می گردد. این روستا در طول تاریخ خود چندین بار مکانش تغییر پیدا کرده است و از محل قدیمی خود که به گرینه کهنه شهرت دارد به مکانی دارای ارتفاع و در روی تپه ای در کنار مکان فعلی این روستا انتقال یافت و اکنون نیز در دامنه کوه واقع شده است.

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *