آبشار چلندر
چـقـدر مفـید بـود ؟

آبشار چلندر

آبشار چلندر ، آبشاری که در بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد. آبشار چلندر در جنوب شرقی روستای چلندر و در میان چنگل و درختان پنهان است و باید کمی قدم بزنید تا لذت دیدن آبشار را بچشید

abshar chalandar irnab ir آبشار چلندر

آبشار چلندر

آبشار چلندر: آدرس استان مازندران ، ۱۸ کیلومتری جاده نوشهر به نور در توابع بخش بلده کجور ، جنوب شرقی روستای چلندر
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و … آبشار چلندر : E ۵۱″۴۰’۴۰٫۰۷   N ۳۶″۲۴’۱۵٫۳۸
ارتفاع آبشار از سطح دریا : ۱۵۳ متر
پیرامون نام (وجه تسمیه) : به علت واقع شدن آبشار چلندر در جنوب روستای چلندر به این نام شهره شده است.

اطلاعات جغرافیایی :
نام رود آبشار: چلندر
رشته کوه آبشار:  … نمی دانم دوستان کمک کنند.
ارتفاع آبشار : از نیم متر تا ۴ متر
میانگین پهنای آبشار : از نیم متر تا ۲ متر
تعداد ریزشگاه ها : فراوان

5d6b68c9bea76 abshar chalandar irnab ir آبشار چلندر

آبشار چلندر

صلا قرار نبود آن زمان این آبشار را ببینم ، یعنی اطلاعی از وجود آبشار چلندر نداشتم و به دنبال یک امامزاده و آرامستان بودم به نام امامزاده نوح ، به صورت کاملا اتفاقی مسیرمان با مسیر آبشار چلندر یکی شد و سر از روستای چلندر درآوردیم ، یعنی برای گرفتن اطلاعات به مهمانسرای جهانگردی چلندر مراجعه کردم که یکی از افراد محلی گفت فعلا به جای امامزاده نوح به آبشار چلندر بروید، ما هم سریع حرف گوش کردیم و راهی شدیم.
روستای چلندر در بخش مرکزی دهستان بلده کجور واقع شده و طبق آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵ دارای ۳۱۵ خانوار و ۱۳۸۳ نفر جمعیت می باشد. که از این تعداد ۶۷۹ نفر مرد و ۷۰۷ نفر زن هستند و ۲۳۱ نفر سواد خواندن و نوشتن ندارند!!
نکته اول: سفر من به چلندر در سال ۱۳۸۸ بود!
بعد از ورودی به روستای چلندر از جاده ساحلی نوشهر به نور حدود ۳ کیلومتر جاده آسفالته و بعد آز آن حدود ۵۰۰ متر جاده خاکی است ، تابلویی هم برای راهنمایی مسیر به سمت آبشار چلندر به غیر از دست نویسهای بر روی دیوار خانه ها و باغها دیده نمی شود. به پای کوه که می رسید ؛ تابلوی به این مضمون به شما خوش آمد می گوید: «نگهبانی ماشین» البته آن زمان که من آنجا بودم نه نگهبانی بود و نه کسی که درخواست پول کند.

5d6b68cc8738e abshar chalandar irnab ir آبشار چلندر

آبشار چلندر

خوب اولین کاری که باید می کردم دنبال آب می گشتم ، جوی آب را پیدا کردم و برای دیدن آبشار چلندر و سرچشمه آن شروع کردیم به پیاده روی ، بعد از حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بود که چاله های زیبایی که آب از صخره ها و سنگ های کوچک به داخل این حوضچه ها می ریزد بر می خورید. هر چقدر که بالاتر می روید مکانها و حوضچه های آب بکر تر و زیباتر می شود. اما مسیر رودخانه تنها تکرار همان حوضچه های اولیه است !!

تنها چیزی که در طول مسیر شما را آزار می داد ، زباله های رها شده در مسیر آبشار چلندر بود ، البته نمی دانم در حال حاضر وضعیت به چه صورت است.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *