غار موزه وزیری تهران
چـقـدر مفـید بـود ؟

غار موزه وزیری تهران

بسیاری از اساتید و هنرمندان ایران، شیفته سرزمین مادری و فرهنگ غنی آن هستند، به همین خاطر همه دارایی و عمر گرانمایه خود را صرف توسعه و اشاعه هنر و فرهنگ وطن می کنند.

در شمال پایتخت، مردی هنرمند، از تبار عاشقان سرزمین نامی ایران، موزه ای جالب و دیدنی را با سرمایه شخصی از آثار مجسمه سازی و کلکسیون های ارزشمند خود در فضایی خاص و شگفت انگیز احداث کرده، تا علاقه مندان به هنر و دانشجویان هنری آزادانه از این فضا بهره ببرند.

ghar moze vaziri tehran irnab ir غار موزه وزیری تهران

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری

در سال ۱۳۸۴ دکتر وزیری با ایده و خلاقیت خود اولین غار موزه خصوصی ایران را در زمینی به مساحت ۱۰۰۰مترمربع با یک ساختمان دوبلکس افتتاح کرد که توسط خود ایشان اداره می شود و کلیه هزینه های آن را دکتر وزیری برعهده دارد.

این موزه در حال توسعه و تکمیل می باشد و دالان هایی را در دل کوه جهت نمایش آثار ایجاد کرده اند.

روح ایرانی وایران دوستی مشخصه بارز تمامی آثار استاد است؛ او با اثار خود روایتگر فرهنگ اصیل ایرانی و فولکلور ایران و شاهنامه فردوسی می باشد. ایشان حاصل تلاش و زحمت شبانه روزی۵۰ ساله خود را در معرض تماشای هموطنان خود قرار داده و به خاطر علاقه ای که به سرزمین مادری خود دارند، پیشنهاد و دعوت کشورهای دیگر را برای فعالیت هنری خود نپذیرفتند.

در این موزه ما شاهد قسمتهای مختلف ، بخش نمایشگاهی، کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی، نگارخانه وسالن اجتماعات هستیم.

موزه ای جالب و دیدنی که دانشجویان رشته های هنر وعلاقه مندان به هنرمی توانند از ایده های استاد و تجربیات ایشان استفاده کنند و با ایشان مصاحبه و ملاقت حضوری داشته باشند. فضای آزاد و دوستانه این مجموعه برای گردشگران و بازدید کنندگان بسیار دلچسب و دیدنی است و بدون هیچ محدودیتی می توانند از این موزه عکاسی کنند.

5d70a6bbcd4b4 ghar moze vaziri tehran irnab ir غار موزه وزیری تهران

غار موزه وزیری

مجموعه های غار موزه وزیری

۱) سرای بسطامی

سرای بسطامی سالنی است سمعی و بصری به منظور برگزاری سمینارها، همایشها، جشنواره ای فرهنگی وهنری، گردهمایی انجمن های ادبی. حداکثر ظرفیت این سالن ۹۰نفر می باشد.

۲) گالری

قسمتی از این مجموعه به گالری و نمایش آثار هنری هنرمندان اختصاص داده شده و هنرمندان رشته های مختلف هنری برای نمایش آثار خود از این سالن  ۴۰متری استفاده می کنند. قسمت گالری مجموعه توسط خانم رکسانا هوشمند وزیری اداره می شود.

۳) کارگاه صنایع دستی

در  قسمت  کارگاه صنایع دستی، فضایی برای ساخت آثار هنری سفالین، لعاب، کوره پخت، چرخ سفالگری و کارگاه ساخت تابلوهای نقش برجسته در نظر گرفته شده و دختر استاد خانم راما هوشمند وزیری آن را اداره می کنند

۴) کارگاه مجسمه سازی استاد

فضایی جالب و دوست داشتی که استاد در آن مشغول به کارند و مجسمه های زیبای خود را در این مکان خلق می کنند. ورود به این کارگاه محدودیتی ندارد و بازدیدکنندگان می توانند از نزدیک با نحوه کارکردن استاد و مراحل ساخت مجسمه آشنا شوند.

5d70a6bfeb31f ghar moze vaziri tehran irnab ir غار موزه وزیری تهران

غار موزه وزیری

۵) فضای داخلی غار

داخل غار ۸ دالان تو در تو  وجود دارد که در دل کوه تراشیده شده و دیواره ها را با لایه ای ار بتن پوشانده اند. در قسمت وروردی دالان دوم مجسمه ای قرار دارد که انگار سنگینی وزن سقف را بر دوش خود گذاشته و آن را تحمل می کند، گویی بار سقف بر دوش اوست.

در این قسمت مجسمه ها براساس جنس و متریال دسته بندی نشده و آنها با توجه به فضای داخلی موزه چیده شده اند.

۶) فضای باز مجموعه

ترکیب فضای طبیعی و فضای مصنوعی ساخته دست بشر، منظره ای جالب و تماشایی به وجود می آورد که در این موزه شاهد این هماهنگی هستیم. در فضای باز مجموعه، در کنار زیبایی های طبیعی، مجسمه ها و آثار قرار گرفته شده که گردشگران علاوه بر لذت بازدید طبیعت، از مجسمه هایی که در طول مسیر قرار دارد، حظ بصری می برند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *